Analiza

Jakup Krasniqi: Askush nuk ka hise në bisedimet e reja politike me Beogradin

Jakup Krasniqi

Sot, më 13 maj 2020, mediet tona (portalet) po shkruajnë se edhe Rusia e Putinit kërkon të jetë pjesë e bisedimeve politike Kosovë-Serbi. Ata nuk kanë faj pse e kërkojnë këtë, pasi, faji nuk është i tyre, pse “është hapur kutia e Pandorës”. Kjo kuti pa asnjë arsye politike i …

Më shumë...

Dr. Skënder Demaliaj” MODELI I MARRËVESHJES NDËRKOMBËTARE TË PRESPËS DHE MARRËVESHJA KOSOVË-SERBI

Skender Demaliaj

Marrëveshja e Prespës, Maqedoni-Greqi normalizoi marrëdhëniet Maqedoni-Greqi, hapi perspektivën euroatlantike dhe europiane të Maqedonisë, ndihmoi në stabilitetin rajonal. Është përshëndetur dhe mbështetur nga Komuniteti Ndërkombëtar dhe faktori shqiptar. Po rekomandohet nga kancelari dhe qarqe politike si model edhe për Kosovën dhe Serbinë. Por ka disa dallime thelbësore në rastin e …

Më shumë...

Sabahajdin Cena: “Kronikë nëpër stuhi”

Sabahajdin Cena: "Kronikë nëpër stuhi"

NAIM SHEFKET ARLLATI 17 tetor 1979 -11 maj 1999 Dita e 11 majit të vitit 1999 karakterizohet me një ofensivë të madhe jo vetëm të këmbësorisë serbe, por edhe të aciacionit që nxinte mbi bjeshkët e Malësisë e përreth Koshares. Në këtë ditë, prej hedhjes së bombave dhe të projektilëve …

Më shumë...

Ramiz Rizaj: Beg Rizaj thoshte nuk kam lindur që të plakem por me kryer misionin tim kombëtar

Ramiz Rizaj: Beg Rizaj thoshte nuk kam lindur që të plakem por me kryer misionin tim kombëtar

 Beg Rizaj ka lindur më 25 .12 .1977. në fshatin Prokollukë të Deçanit, nga prindërit Miftar dhe Zojë Rizaj .Vjen nga një familje me tradita të lashta atdhetare dhe me një gjendje mesatare ekonomike . Vëllai i madh, Ramizi ishte i përndjekur, i maltretuar dhe i burgosur për një kohë por …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: A po kalon krizën shoqëria jonë !?

Mehmet Bislimi

Madhështia e njerëzve të thjeshtë, krijohet duke qenë vet i tillë, shumë afër njerëzve në nevojë, i përkushtuar në punë dhe aspirata që i ke vënë vetes, i përsosur dhe i përkushtuar për të arritur të realizueshmen që e do populli, vendi dhe shoqëria, njeri që dhuron dashamirësi pa kushte, …

Më shumë...

Valdete Idrizi: Abuzim dhe diskriminim në qendrën e karantinës, personat me lidhje politike po lirohen para kohe

Valdete Idrizi: Këshillat për nepotizëm, korrupsion e banditizëm, Mefail Bajqinovci duhet t’ia jap partisë së vet

Partia Demokratike e Kosovës ka denoncuar një sërë rastesh të qytetarëve të riatdhesuar, të cilët falë librezave partiake, lidhjeve me pushtetin, apo për arsye të tjera nuk janë vendosur në karantinë por janë liruar para kohe. Këto raste flasin për një qasje abuzive, të papërgjegjshme dhe diskriminuese ndaj qytetarëve të …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Mos e pengoni zërin e Radio Kosovës së Lirë!

Mehmet Bislimi

(Me 19 prill, dy persona të panjohur kanë bërë përpjekje të thyejnë objektin e Shtëpisë-Muze të Radios-Kosova e Lirë, në fshatin Berishë, nga ku transmetohet programi ditor i RKL. Më 3 maj nga punëtorët e KEDS, është dëmtuar rrjeti i kujtesës dhe aktualisht kanë pamundësuar transmetimin  e programit ditor!)… Pse …

Më shumë...

Murteza OSDAUTAJ: NË DITËN E DËSHMORËVE

Dr. Murteza Osdautaj

(RAMË NURËS – KAÇAKUT DËSHMOR DHE HEROIT TIM) Sot do të doja të shkruaja për ët gjithë dëshmorët. Për të gjithë ata djem e vajza të reja që, në kohë të ndryshme dhe në periudha të ndryshme historike, dhanë jetën për lirinë e këtij vendi. Do të doja sot të …

Më shumë...

Adil Fetahu: SHËNGJERGJI  – FESTË PAGANE APO E KRISHTERE?

Adil Fetahu

Festat janë ditë të shënuara gjatë vitit, të cilat populli i kremton. Ato lidhen me  ngjarje  ose personalitete historike, kulturore, arsimore  e të tjera. Ka festa fetare, festa kombëtare, festa andërkombëtare, ditë botërore, por  ka edhe festa lokale. Shtetet me ligje përcaktojnë festat zyrtare dhe ato jozyrtare. Dardania/Kosova me Ligjin …

Më shumë...

Dr. Skënder Demaliaj: GJENOCIDI SERB NDAJ SHQIPTARËVE TË KOSOVËS

Skender Demaliaj

Këto ditë në mediat e Kosovës e të Serbisë nga analistë e studiues kosovarë është artikuluar teza proserbe e faljes së krimeve të serbëve ndaj shqiptarëve. Kush e thotë dhe e mbron këtë tezë është kundër popullit të vet. Kush i barazon vrasjet e serbëve ndaj popullsisë shqiptare me vrasjet …

Më shumë...

Behlul Jashari: PROTESTË 3 MAJI: GAZETA RILINDJA E DREJTË E SHKELUR

Behlul Jashari

-Gazeta tradicionale Rilindja, protestë në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit: Në Kosovë nuk ka liri shtypi derisa ka gazetë të mbyllur e të dëbuar kundërligjshëm e padrejtësisht nga autoritetet-  Në këtë 3 Maj të Ditës Botërore të Lirisë së Shtypit, protestohet duke shpërndarë te institucionet e mediat faqe të …

Më shumë...

Gurakuç Kuçi: Masakrat e harruara në Zahaq, Llabjan dhe Pavlan dhe vizita e Thaçit në Gorazhdevc tek serbët

Gurakuç Kuçi: Masakrat e harruara në Zahaq, Llabjan dhe Pavlan dhe vizita e Thaçit në Gorazhdevc tek serbët

Historia e harruar por që nuk kapërdihet është burgosja e 70 fshatarëve nga fshati Llabjan i Pejës me 1 maj 1999 nga forcat serbe. Burgosja e tyre në një shtëpi të improvizuar në Zahaq, ku nga aty mbetën 16 burra të vrarë dhe zhdukur e gjysma e tyre akoma nuk …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Jam goxha kureshtar?!

Jakup Krasniqi

Jam shumë kureshtar që ta dijë se: Anëtarët e Gjykatës Kushtetuese te Kosovës, a e dinë se: çfarë Republike është Kosova? Do të isha i lumtur që ta dija saktë këtë?! Kuptohet nëse ata e dinë në esencë rolin e përgjegjësinë e tyre Kushtetuese?! Po, për “ekspertët” e shkencave juridike, …

Më shumë...

RKL: Veton Surroi nuk e heq dot nga fyti, “gjarprin e UÇK-së”, duke improvizuar Laokontin e lashtësisë antike I

Veton Surroi

Për çdo ditë, në Kompaninë mediale “Koha”, kujdestaron shefi i Kompanisë, Veton Surroi,  duke i shërbyer,  Albin Kurtit, njëmijë herë  më tepër se i ka shërbyer plehu titist,  Shkëlzen Gashi, shumë më tepër se gjysma e Vetëvendosjes. Kjo “jarani” e besnikëri e pashënuar deri tani në radhë të parë ka …

Më shumë...

RKL: Urrejtja e Albin Kurtit kundër Hashim Thaçit është urrejtje cinike, e përzier me xhelozi e paranojë II

Thaçi Kurtit

Po të kishte “peshojë” për ta matur  urrejtjen e Hashim Thaçit dhe atë të Albin Kurtit , me siguri se urrejtja e Albinit kundër Hashimit do të ishte shumë më e rëndë, sepse pavarësisht shkallës së urrejtjes, është vështirë ta bindësh opinionin liridashës të Kosovës, se për nga veprimtaria, pjesëmarrja …

Më shumë...

Adil Fetahu: Principet e fesë

Adil Fetahu

Nga përmbajtja e librit të Grupit të dijetarëve të Institutit “Dar-Rah-El Haq”, “PRINCIPET E FESË”, botim i Shtepisë Botuese “Dielli pas  Reve”, Prishtinë, 2015, nxora këto mendime, parime, qëndrime, botëkuptime e definicione në lidhje me:  diturinë; dijen e mosdijen; vlerën e Kur’anit dhe vlerën e arsimit, vlerën e moralit shoqëror, …

Më shumë...