Analiza

Cilët janë Pontie Pilatët e Evropës po bëhen gati të kryqëzojnë çlirimtarët e Kosovës

The Telegraph: Gjyqtarët për krimet e luftës të Gjykatës Speciale duhet të largohen nga detyra për “shpërdorim të autoritetit”

Gjykata Speciale ndërkombëtare kundër UÇK-së Tashmë është e largët dita kur Pontius Pilati romak urdhëroi kryqëzimin e Jezusit nga Nazareti, jo se kishte bërë ndonjë faj ndaj Romës, e cila asokohe mbante të pushtuar Izraelin dhe gati gjysmën e botës,  por se bashkëkombësit e tij e kishin akuzuar  atë për …

Më shumë...

Monika Stafa: Krimi në familje, ringjallje e sodomisë monstruoze në kohën tonë

Monika Stafa: Krimi në familje, ringjallje e sodomisë monstruoze në kohën tonë

Babai tentoi të dhunojë vajzën e parritur, muaj më parë. Xhaxhai denoncohet nga mbesa për dhunim seksual. I kërkoi të abuzonte seksualisht dhe u padit në gjykatë. Një gjysh tenton të dhunojë mbesën… Nuk shkoi shumë dhe së fundi pjesë jete si këto më lart ndodhin në të përditshmen tonë. …

Më shumë...

Adriana Istrefi: Sot liria është thyer në mijëra copëza të antinjeriut modern

Adriana Istrefi: Sot liria është thyer në mijëra copëza të antinjeriut modern

Jemi të lirë… Sot përjetimi i lirisë e ka tejkaluar lirinë prej vërteti. Sot liria është thyer në mijëra copëza të antinjeriut modern. Sot liritë e mëdha përjetohen vetëm atëherë kur akti i të menduarit liri përkthehet në banalitet. Njeriu modern është kthyer në një metamorfozë antivlerash të cilat shiten …

Më shumë...

Ata që pranuan bisedime me Serbinë pas shpalljes së verdiktit të GJND-së, nuk duhet ta kujtojnë këtë ditë

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë

Sot, në nëntë-vjetorin e verdiktit të Gjykatës Ndërkombëtarë e Drejtësisë, e cila më 22 korrik të vitit 2010 kishte saktësuar se “Shpallja e pavarësisë së Kosovës nuk binte ndesh me të Drejtën Ndërkombëtare”, krerët e Shtetit po e përkujtojmë atë ditë me retorikë boshe politike, por pa përmendur fatin se …

Më shumë...

RKL: Gjykata Speciale kundër UÇK-së ka intensifikuar hetimet me qëllim që sa më parë të ngrehë edhe aktakuzat

RKL: Fushata kundër vlerave të UÇK-së vazhdon, por ata që bashkuan armët për çlirimin e Kosovës, “prej luftës nuk largohen...” I

Gjykata Speciale kundër UÇK-së ka intensifikuar hetimet për të gjithë eprorët e lartë të UÇK-së me qëllim që sa më parë të ngrehë edhe aktakuzat, të cilat do të pasohen me arrestimin dhe dërgimin me burg të të gjithë atyre, për të cilët janë ngritur dyshime për krime lufte duke …

Më shumë...

Qëndrimet e forta politike të Ramush Haradinajt për taksën dhe kufijtë po mposhten përmes Gjykatës Speciale

The Telegraph: Gjyqtarët për krimet e luftës të Gjykatës Speciale duhet të largohen nga detyra për “shpërdorim të autoritetit”

Këmbëngulja e Ramush Haradinajt për të mos e hequr taksën 100 për qind ndaj mallrave serbe që shitën në Kosovë, si dhe qëndrim për mos prekjen e kufijve ka bërë që presioni  ndërkombëtar të arrihet përmes Gjykatës Speciale, inkuizicionale kundër UÇK-së. Edhe pse Gjykata Ndërkombëtare e Hagës e kishte akuzuar …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Mosrespektimi i LANÇ-it nuk është rastësi, mbase është perspektivë!

Dilaver Goxhaj: Mosrespektimi i LANÇ-it nuk është rastësi, mbase është perspektivë!

Pata shkuar këto ditë në Himarë. Ishte ora rreth dhjetës, koha kur zakonisht moshat e thyera, pas një freskimi në det shkojnë në kafenetë afër bregut të detit, ku pinë kafe e tregojnë histori të ndryshme. Bëheshim gati 7-8 të njohur mes veti. Andrea nga Qeparoi, një mesoburrë, i cili …

Më shumë...

RKL: Jusuf Buxhovi nuk është vetëm fosil historik i së kaluarës titiste, por çerdhe bastarde e mendësisë serbe, jugosllave

RKL

Deklaratat publike kundër UÇK-së nuk janë të parat  as të fundit të Jusuf Buxhovit. Ai dhe “kruzhoku” i tij vazhdimisht janë aktivizuar dhe aktivizohen në momente të caktuara, duke bërë përpjekje ta njollosin luftën e UÇK-së, sepse ajo iu rri si çekan te koka, sepse ajo u tregon sa qyqarë, …

Më shumë...

Nina Smirnova: Incidenti i Korfuzit, pse anglezët morën arin e shqiptarëve

Nina Smirnova: Incidenti i Korfuzit, pse anglezët morën arin e shqiptarëve

Historiania ruse, Nina Smirnova, në librin “Historia e Shqipërisë përgjatë shekullit XX”, jep dëshmi dhe fakte të reja përmes shfrytëzimit të arkivave të Moskës, Beogradit, Parisit, Berlinit, Londrës, Romës, Athinës e Tiranës. Në këtë botim voluminoz prej gati 800 faqesh, përfshihen mbi 250 bibliografi të reja, të panjohura më parë. …

Më shumë...

Frank Shkreli: Enti Amerikan i Hapësirës së Lartë, shënon 50-vjetorin e zbritjes historike në Hënë të anijes kozmike Apollo 11

Frank Shkreli: Enti Amerikan i Hapësirës së Lartë, shënon 50-vjetorin e zbritjes historike në Hënë të anijes kozmike Apollo 11

Këtë javë, Enti Amerikan i Hapësirës së Lartë, NASA shënon 50-vjetorin e zbritjes historike në Henë të anijes së hapësirës së Lartë, Apollo 11, me një seri ekspozitash dhe programesh të ndryshme anë e mbanë Shteteve të Bashkuara, duke filluar nga 16 -20 Korrik. Ishte pikërisht 16 Korriku i vitit …

Më shumë...

Dan Kosumi: Pikërisht tani është koha të hapen dosjet

Dan Kosumi

Pas « jurishit » që kan marë UDB-ashët e ish pushtetit jugosllav, duke fyer dhe denigruar Luftën e shenjtë Çlirimtare të UÇK-së, duke fyer heronjët dhe martirët e rënë për lirinë e Kosovës, duke fyer dhe shkelur mbi gjakun e fëmijëve, bijëve e bijave,  nënave, etërve e gjyshërve tanë, I …

Më shumë...

Bayram Pomak: “15 Korriku” i Turqisë, dhe prapaskena e Grusht-shtetit

Bayram Pomak

Më 15 korrik 2016 Turqia dhe tërë bota ishte dëshmitare e një ngjarje të paparë në histori. Një grup i instaluar brenda ushtrisë turke po tentonte të merrte shtetin nën kontroll pa njohur asnjë vlerë. Me helikopter sulmonte njerëzit, me tanke shtypte makinat dhe vriste civilët. Çfarë po ndodhte kështu? …

Më shumë...

Dr. Pëllumb Xhufi: Pas deklaratës së Voltana Ademit fshihet një projekt politik, që kërkon ta kthejë Shkodrën në vitin 1913

Pëllumb Xhufi

Fjala është për atë çështjen e “komisionit ndërkombëtar”, që kryebashkiakja e Shkodrës, zonja Voltana Ademi, e paska shpallur si të vetmin “institucion” legjitim, të cilit ajo mund t’i dorëzojë qeverisjen e qytetit. Deklarata, me ndonjë përjashtim domethënës, duket se ka kaluar pa u vënë re, përderisa edhe unë vetë, që …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, është e pastër si loti

Jakup Krasniqi: Çështjen e veteranëve Kuvendi i Kosovës duhet ta kthejë nga fillimi

Lufta Çlirimtare e Kosovës ishte e pastër si loti. Ajo luftë e fitoi mbështetjen ndërkombëtare dhe sot Kosova është e lirë dhe e pavarur. Pa Luftën Çlirimtare nuk do kishte ndërhyrje ndërkombëtare dhe për pasoj nuk do të kishte liri e pavarësi. Ketë liri e pavarësi që po e gëzojmë …

Më shumë...

Bayram Pomak: Cilat janë shkaqet pse ndodhemi në këtë gjendje?

Bayram Pomak

Shteti i Kosovës qe 20 vite është i lirë dhe 11 të tjera, i pavarur. Shumë gjëra kanë ndryshuar gjatë viteve të fundit, e shumicën prej të cilave, as që kemi imagjinuar që mund të ndodhin. Këtu mund ta veçojmë sidomos fushën e ndërtimtarisë dhe atë të infrastrukturës rrugore. Por …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Gjenocidi në Srebrenicë rrah si çekan ndërgjegjen sa e sa herë të tradhtuar të Evropës

Ahmet Qeriqi

Evropa “e bashkuar” tani mund edhe të mos e kujtojë fare Srebrenicën, sepse kanë kaluar 24 vjet dhe ajo tashmë është e zënë me ditët e rënda që pa kalon BE-ja për ta ruajtun unitetin, për të  promovuar të drejtat e homoseksualëve, të lesbikeve, të drejtat e kafshëve e sidomos …

Më shumë...