Ahmet Qeriqi

Ahmet Qeriqi: Edhe një herë për “Lindorin shqiptar” që shet nder, komb, fe e Atdhe

Në kohën e sotme, kur krenaria dhe dinjiteti i kombit tonë po nëpërkëmbët jo vetëm nga të huajt, por edhe nga ata që iu kanë nënshtruar e po i nënshtrohen me vullnet çdo të huaji, kanë dalë në sipërfaqe edhe teori të ndryshme të cilat bazohen gjithnjë në do farë …

Më shumë...

RKL: Ndarja në PDK është e pashmangshme

“Shkizma” në PDK është e pashmangshme edhe pse krahu shkizmatik i kësaj partie po vonon  për ta marrë një qëndrim të prerë, me qëllim që t’i qartësojë dilemat brenda elektoratit të Partisë, e cila tash për  tash ka numrin më të madh të anëtarësisë në vend. Ndarja, që tashmë duket …

Më shumë...

RKL: Kryetarja, Jahjaga kërkon kthimin e besimit të dikurshëm mes serbëve e shqiptarëve(!)

Në një intervistë për Radio Televizionin e Vojvodinës, kryetarja e  Kosovës, Atifete Jahjaga, ka thënë se “është me rëndësi që serbët të dalin në numër sa më të madh në zgjedhjet e ardhshme lokale, me qëllim për të kontribuar në ndërtimin e një shoqërie demokratike në Kosovë. Ajo shtoi se …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Krerët e PDK-së kanë bërë gabime të pariparueshme, të papërmirësueshme

Gabimet më të mëdha në riorganizim politik të pas luftës në Kosovë  u bënë në radhët të parë nga krerët e saj, të cilët edhe gjatë luftës kishin krijuar klanet e tyre në hije. Asokohe krerët kishin  pranuar demobilizimin pa kusht të UÇK-së, kishin formuar Trupat Mbrojtëse të Kosovës, ndërkohë …

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala: Pavarësia, sovraniteti, shteti dhe neutraliteti!

Shtetet e BE-së kanë një qëndrim neutral ndaj statusit të Kosovës: as nuk e njohin pavarësinë e saj e as nuk thonë se Kosova nuk është e pavarur! Është gjetur një përkufizim i pranueshëm për ato pesë shtete anëtare të BE-së që nuk e kanë njohur pavarësinë dhe të cilat …

Më shumë...

Ramadan Bozhlani: Mirënjohjen e shndërrojnë në akuzë

Nëntori i vitit 1955-të shërbeu si portë hyrëse në këtë planet, në këtë shekull, në këtë popull dhe në një familje shqiptare një qenie të ardhur në trajtë të foshnjës së zakonshme. E qara ia shprehu ndjeshmërinë dhe në asnjë mënyrë nuk u nënkuptua se është i destinuar për misionar. …

Më shumë...

Ramadan Avdiu: Ripërtypësit

Pas problemeve serioze që pata me shëndetin dhe punës së mundimshme këtë vit, pas këtij pushimi e ndjeja veten mirë dhe prisja t’u kthehem punëve të mia të përditshme. Kur u ktheva, disa miq sikur u habitën kur mësuan se unë nuk kisha qenë në korrent të shkrimeve të disa …

Më shumë...

RKL: Çka fshihet pas nostalgjisë së politikanëve të Tiranës për titizmin dhe titistët?

Kryeministri i  Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se këshilltar të tij për çështje rajonale ka emëruar, Shkëlzen Maliqin, titistin e përbetuar të jugosllavizmit, djalin e ish-sekretarit Krahinor për Punë të Brendshme të Kosovës në kohën e demonstratave të vitit 1981, shqiptar-vrasësin, Mehmet Maliqi-Cikuli. Edi Rama, ashtu sikur Sali Berisha, që …

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Leni fëmijët jashtë qërimit të hesapeve politike!

(Letër publike, Valdrin Sherifit)   I dashuri Valdrin, Unë dhe ti kemi mësuar në lëndën e historisë dhe kemi parë filma dokumentar  që dëshmojnë se një ndër faqet më të errëta të historisë së njerëzimit pa mëdyshje është Lufta e Dytë Botërore. Kemi parë se si në përpjekje për të …

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala: Lehtësuesit dhe shtrënguesit, injorantët dhe ekzekutuesit

Si pupla lehtësues, si robëria shtrëngues: Kosova është vend i ndodhive, por edhe i çudirave. Po të kishte kaluar këndejpari Liza, ai tregimi i mrekullueshëm për fëmijë e të kamurve ( politikanëve p.sh. dhe shërbyesve të tyre siç janë biznesmenët dhe “intelektualët”), “Liza në botën e çudive”, do të shkruhej …

Më shumë...

RKL: Pjella shqipfolëse, bastarde, vazhdon ta fyejë moralin e dëshmorëve dhe luftëtarëve të lirisë

Në maskaradën  filmike të ashtuquajtur, “Amkademiku” një tagji e përzier me egjër e mbetje kali, të cilat janë ushqim shpirtëror për shikuesit analfabetë e fshatrave dhe rrugaçët e bjerrakohësit e qyteteve,   është vënë në lojë edhe lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e cila paraqitet si një maskaradë, pjellë e …

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Pionierët e ish-regjimeve okupatore nuk po pajtohen që Kosova të udhëhiqet nga liribërësit e saj

Shkrimet e botuara nëpër medie të ndryshme gjatë javëve që lamë pas verifikuan këtë më së miri, se historia është mësuese e jetës. Disa janë mësuar të jetojnë nën robëri të tjerët nuk e durojnë dot. Edhe njëherë u dëshmua se historia është mësuese e jetës madje edhe përcaktuese e …

Më shumë...

RKL: Pranimi i “neutralitetit” të serbëve ndaj statusit legjitimon shtrirjen e sovranitetit të Serbisë në Kosovë

Nxjerrja në sipërfaqe e të ashtuquajturit “neutralitet” të serbëve ndaj statusit të Kosovës, nënkupton  faktin se  çdo institucion që do të krijohet nga Marrëveshja e 19 prillit, përfshirë komunat dhe asociacionin, apo bashkësinë, nuk do të jenë institucione të  shtetit të Kosovës, ndërkohë që nuk saktësohet se a do të …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Po bëhen përpjekja për ta mjegulluar dhe për ta deformuar origjinën e Hasan Prishtinës

Më 13 gusht të vitit 1933 në Çimisqi të Vogaxhikut, përpara një bakallhaneje, në Selanik  u vra tradhtisht dhe pabesisht, atdhetari dhe politikani  më emblematik i kohës, Hasan Prishtina. Vrasësi ishte një vegël qorre e Ahmet Zogut, mbretit të vetëshpallur të Shqipërisë, i cili, patriotin Hasan Prishtina e kishte dënuar …

Më shumë...

RKL: Salustro dhe qentë e tij

Lajmi se një qen i kryeprokurorit të EULEX-it, Maurizio Salustro ka sulmuar një vajzë tetë-vjeçare në parkun, “Tauk-Bahqe’ të Prishtinës u hesht nga EULEX-i, po ashtu edhe nga Policia e Kosovës, e cila i nënshtrohet EULEX-it sa herë që ky mision kërkon diçka të tillë. Po ashtu nuk u komentua …

Më shumë...

Komisioni për emërtimin e rrugëve në Lypjan injoron kreun e luftës së NDSH-së

Publikimi i një lajmi lidhur me punën dhe aktivitetin e një komisioni për emërtimin e rrugëve në qytetin e Lypjanit dhe në disa fshatra të kësaj komune, ka nxitur  me të drejtë shqetësimin e disa familjeve të luftëtarëve dhe martirëve të Lëvizjes Nacional-demokratike Shqiptare, nëpër fshatrat e kësaj komune, meqë …

Më shumë...