» Stafi i radios dhe i agjencisė gjatė kohės sė luftės

Ekipin e parė tė gazetarėve dhe tė teknikėve tė Radios e tė Agjencisė e kanė pėrbėrė: Ahmet Qeriqi, Nezir Myrtaj, Martin Ēuni, Nusret Pllana, Isė Krasniqi Berat Luzha, Rizah Berisha, Ismet Sopi, Valdet Hoti, dhe Habib Zogaj.

Ndėrkohė janė angazhuar edhe: luftėtari Shefqet Buēaj nga Lladrovci, pastaj Ajete Zogaj nga Fshati i Ri, arsimtare, Sheqir Zeneli, profesor nga Prishtina, Qemal Aliu, gazetar i “Bujkut”, Fatmir Dugolli, operator i zėrit, Arbanė Qeriqi, absolvente e pedagogjisė e tė tjerė.

Nė fazėn e dytė tė konsolidimit ekipin e radios dhe tė agjencisė e pėrbėjnė:

Ekipin e radios: Ahmet Qeriqi, Nezir Myrtaj, Martin Ēuni, Nusret Pllana, Habib Zogaj, Fatmir Dugolli, Valdet Hoti dhe Rizah Berisha,

Ekipin e agjencisė “Kosovapres” Berat Luzha, Isė Krasniqi, Ismet Sopi, Qemal Aliu, Besnik Berisha, Metė Bytyqi, Fadil Bajraktari, ndėrsa nė cilėsinė e bashkėpunėtorit nga Prishtina Nuhi Paēarizi.

Nė zyrėn e agjencisė nė Cyrih ka punuar Skėnder Krasniqi.

Nė cilėsi tė fotoreporterit, prej 20 prillit 1999 angazhohet edhe Gazmend Elshani, nga Bainca e Drenacit (ish-Gllogoc).

Kanė prezantuar kohė pas kohe, kanė dhėnė informacione, kanė mbajtur kontakte dhe kanė ndihmuar nė mėnyra tė ndryshme:

Blerim Peja, Behxhet Krasniqi, Sheqir Zeneli, Xhevdet Gashi, Hilmi Ramadani, Selatin Qeriqi, Naim Ymeri, Vehbi Zeqiri, Nuhi Bytyēi, Abaz Zeka, Naim Bujupi, Fatmir Xhelili, Mustafė Gara, Zenel Kastrati, Nazmi Iballi, Fadil Berisha, Esat Brajshori, Hasan Gashi, Shaban Hoxha, Rauf Dhomi, Efraim Kastrati, Vijon Peja, Enver Kelmendi, Bedri Rama, Emin Olluri, Mehmet K. Berisha. Shyqri Galica, Agim Berisha, Sheremet Krasniqi, Ramadan Rizani, Heset Hamdiu Vehbi Qeriqi, etj.

 

Bashkėpunėtorėt dhe korrespondentėt nga zonat operative:

 

Zona Operative e Drenicės:

Gani Koci, Murat Musliu, Tahir Desku, Destan Bajraktari.

Zona Operative e Pashtrikut:

Besim Baraliu, Ilaz Kadolli, Xhavit Bajraktari (dėshmor i kombit), Selatin Qeriqi, Naim Imeri, Fadil Bajraktari, Ajete Zogaj, Naim Bujupi, Arbanė Qeriqi etj.

 

Zona Operative e Dukagjinit:

Fitnete Ramosaj, Hyrie Veliu, Faton Mehmetaj, Salih Lajēi, Ali Geci, Remzie Zeqiraj.

Zona Operative e Shalės:

Sabit Gashi.

Zona Operative e Llapit:

Ismet Cakiqi, Muharrem Mahmutaj.

Zona Operative e Neredimes:

Ruzhdi Jashari, Ali Uka, Hyrė Emini (dėshmore)

Zona Operative e Karadakut:

Ahmet Isufi, Ismet Sylejmani
LAJMET | HISTORIKU | DËSHMORËT | ANALIZA | INTERVISTA | KULTURA | TEMA HISTORIKE | PERSONALITETE | SPORT | TEKNOLOGJI | BOTIMET | GALERIA

Tel: +381 38 249 237, +377 44 417 225, E-mail: info@radiokosovaelire.com; Rr. Thimi Mitko, Nr.6, Bregu i Diellit, Prishtinë.